Elment a nyaralók kedve Görögországtól a népszavazás után
Nagy bajba kerülhet a görög idegenforgalom: 30 százalékkal visszaestek a görögországi foglalások a vasárnapi népszavazás után.
Nagy bajba kerülhet a görög idegenforgalom: 30 százalékkal visszaestek a görögországi foglalások a vasárnapi népszavazás után.
Görögország benyújtotta szerdán új segélykérelmét az euróövezet állandó mentőalapjának, az Európai Stabilitási Mechanizmusnak (ESM). Úgy tudni, hogy az előző kérelemmel ellentétben már nem két évre, hanem három évre szóló finanszírozási megállapodást kötne a görög kormány az ESM-mel.
„A történelem arról fog emlékezni Önre, amit ezen a héten tesz” – írják. Arra buzdítják, tegyen bátor és nagyvonalú engedményeket Görögország javára, és az egész Európát fogja szolgálni.
A Capital Economics közgazdászai szerint most már itt az ideje "az elkerülhetetlen elfogadásának", és azon dolgozni, hogyan lehetne a legjobban kezelni Görögország távozását az euróövezetből – fogalmaztak a megállapodás nélkül zárult keddi euróövezeti csúcs utáni helyzetértékelésükben. A ház szerint a görög gazdaság olyan ütemben gyengül, hogy már a legfrissebb gazdasági és költségvetési tervek és előrejelzések is elavulttá váltak.
Az egy hete zárva tartó görög bankok újranyitása fokozatosan történhet meg, az igénybe vehető szolgáltatások fokozatos bővítésével – mondta Dimitrisz Mardasz görög pénzügyminiszter-helyettes kedden a görög közszolgálati televízióban.
A görög olívatermesztők már csak készpénzért hajlandók átadni az árujukat, mert félnek, hogy utalás esetén a bankokban ragad a pénzük – írja a Reuters.
A görögök euróövezeti tagságába kerülhet a vasárnapi népszavazás, és készíthetik a drachmát – lényegében ezt mondta az Európai Központi Bank kormányzótanácsának lett tagja.
Brüsszelben jogászok dolgoznak azon, milyen jogi lehetőségek vannak a görögök kirúgására az euróövezetből.
El kell kerülni a grexitet, vagyis azt, hogy Görögország távozzon az euróövezetből – mondta kedden Strasbourgban az Európai Parlament plenáris ülésén Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
Vasárnap összeül az Európai Tanács, ott van az utolsó esély arra, hogy létrejöjjön valamilyen megállapodás Görögországgal kapcsolatban. A vasárnapi az utolsó határidő - tette világossá a keddi rendkívüli euróövezeti válságcsúcs után az Európai Bizottság elnöke. Jean-Claude Juncker szerint harcolnak a görögökért, de elismerte, hogy a Grexitre is megvan a forgatókönyv. A görög bankok szerdán is zárva lesznek.
Rendkívüli csúcstalálkozót tartanak a görögországi helyzet megvitatása céljából ma este az eurót használó EU-tagállamok állam-, illetve kormányfői.
Telefonon beszélt Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel és Evklídisz Cakalotosz új görög pénzügyminiszterrel Jack Lew, az amerikai pénzügyi tárca vezetője, és jelezte, hogy Washington várakozással tekint az Athén és európai partnerei közötti tárgyalások folytatása elé – közölte az amerikai pénzügyminisztérium. Obama pedig Hollande francia elnökkel beszélt telefonon a görögökről.
Az Európai Központi Bank megkegyelmezett az összeomlás szélén levő görög bankrendszernek.
A görög kormány úgy döntött, hogy két nappal meghosszabbítja a bankok zárva tartását - jelentette be Luka Kaceli, a görög bankszövetség elnöke hétfőn, miután a pénzügyminisztérium és a pénzintézetek képviselői megbeszélést tartottak.
A hivatalos hitelezők megállapodási javaslatait elvető görögországi népszavazás után drámai mértékben megnőtt egy olyan eseményláncolat kockázata, amelynek végén Görögország zűrzavaros körülmények közepette távozni kényszerülhet az euróövezetből - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban ismertetett elemzésében.
Annak az esélye még mindig csak valamivel több 50 százaléknál, hogy Görögország eldobja az eurót – pedig kellene egy a mostaninál sokkal gyengébb valuta nekik, hogy képesek legyenek növekedni gazdaságilag, vélik elemzőházak.
Nemcsak a demokrácia, a demagógia is szép görög hagyomány.
A volt román államfő kikelt a kormány által áterőszakolt áfacsökkentés ellen, szerinte az populista intézkedés, és válságba sodorhatja az országot. A miniszterelnök sem maradt adósa a volt államfőnek.
Furcsa kijelentés egy német miniszter szájából: a görög embereknek segítségre van szükségük, és nem szabad ezt tőlük csak amiatt megtagadni, mert nem vagyunk elégedettek a népszavazás eredményével. Vasárnap az Európai Parlament elnöke is felvetette, hogy humanitárius segítségre lehet szükség.